LOADING

Type to search

Noutăți

Ziua Culturii Naționale este celebrată cu un concert Corina Sîrghi și program extins pentru expoziția “Universul lui Dali”

Share
ziua-culturii-nationale-este-celebrata-cu-un-concert-corina-sirghi-si-program-extins-pentru-expozitia-“universul-lui-dali”

Peste 10.000 de iubitori de artă au vizitat expoziția în primele săptămâni de la deschiderea acesteia. Ca urmare a interesului accentuat manifestat de public, în ziua de 15 ianuarie vizitatorii vor putea admira cele 170 de lucrări autentice Salvador Dali conform unui program special, în intervalul orar 10.00-24.00.

Un adevărat periplu în universul suprarealist al cunoscutului artist catalan, prin sculpturi impresionante în mărime naturală, precum Femeia timpului, sculpturi-bijuterii din aur și diamante, precum Îngerul triumfător, sau ilustrații ce introduc privitorul într-o reinterpretare suprarealistă a unor opere clasice, precum Mult zgomot pentru Shakespeare, expoziția este o veritabilă celebrare a valorilor culturii universale.

Concert Corina Sîrghi la Sala Mare, ARCUB

Cunoscută pentru pasiunea și profunzimea cu care interpretează genuri muzicale variate, Corina Sîrghi va urca pe scenă pe 15 ianuarie, de la ora 19:00. Artista va fi acompaniată de Shaun Williams (acordeon), Costel Nechita (contrabas), Meltiade Mihalache (vioară), Marian Șerban (țambal), Toma Dimitriu (pian) și Alex Mike (contrabas) și le va oferi spectatorilor un repertoriu complex, de la balade emoționante până la piese ritmate, pline de energie, o varietate de selecții muzicale ce ilustrează diversitatea culturală națională, aducând astfel, în prim-plan, un strop de autenticitate cu fiecare interpretare.

“Cu prilejul Zilei Culturii Naționale vom cânta muzică românească – o serie de medalioane folclorice și alte câteva lucrări din muzica ușoară. Suntem atât de norocoși că avem atâtea versuri frumoase și o limbă de care nu se apropie mulți, este numai și numai a noastră. Nu cred că se mai cântă undeva așa frumos despre dragoste, orașe și multe altele, cum se cântă la noi. Suntem nerăbdători să împărtășim publicului emoțiile și cântul autentic românesc cu prilejul acestei zile speciale pentru noi toți, românii, în acest concert special de la ARCUB”, a declarat Corina Sîrghi.

Biletele pentru concertul Corina Sîrghi au fost puse în vânzare și pot fi

 » Citește continuarea pe pagina autorului