Ghost a lansat trailerul filmului-concert “2 Big To Rig”; biletele pentru proiecții au fost puse în vânzare
Share
Filmat în timpul celor două concerte sold-out din Mexico City, “2 Big To Rig” surprinde experiența completă a turneului “Skeletour”, oferind atât imagini spectaculoase de pe scenă, cât și secvențe exclusive din culise. Filmul include singurele imagini filmate profesionist cu Papa V Perpetua și misterioșii Nameless Ghouls din cadrul acestui turneu și îi poartă pe spectatori în mijlocul unuia dintre cele mai elaborate spectacole live din rockul contemporan.
Un element aparte al concertelor îl reprezintă faptul că accesul publicului s-a făcut fără telefoane mobile, ceea ce a permis crearea unei atmosfere autentice și a unei conexiuni directe între trupă și fani.
Potrivit formației, “2 Big To Rig” a fost realizat pentru a le oferi fanilor din țările în care turneul nu a putut ajunge șansa de a trăi experiența “Skeletour” pe marele ecran. Filmat integral pe peliculă de 16 mm, proiectul promite o imagine și un sunet de cea mai bună calitate și include piese de pe toate cele șase albume ale trupei. Setlistul cuprinde atât melodii de pe “Skeleta”, albumul care a ajuns pe primul loc în topurile internaționale în 2025, cât și favorite ale fanilor precum “Mary On A Cross”, “Kiss the Go-Goat” și “The Future Is a Foreign Land”.
Unde poate fi văzut în România
Fanii din România pot urmări “2 Big To Rig” în cinematografele Happy Cinema Colosseum și Happy Cinema Vitantis din București. Proiecțiile sunt programate pe 26 și 29 august, între orele 19:00 și 21:00, iar prețul unui bilet este de 39 de lei.
Deși platforma internațională de rezervări afișează și alte cinematografe din România, în prezent doar cele două locații Happy Cinema permit achiziționarea biletelor pentru eveniment.
Trailer Ghost – 2 Big To Rig
Rămâi alături de noi, abonează-te la newsletterul cu știri și evenimente!
Îți recomandăm aceste videoclipuri
Muzică și filmGhost aduce turneul “Skeletour” pe marile ecrane cu filmul-concert “2 Big To Rig”
Trupa suedeză Ghost transformă unul dintre cele mai spectaculoase turnee ale sale într-o experiență cinematografică. Filmul-concert “2 Big To Rig”, realizat în timpul a două spectacole sold-out susținute în Ciudad de Mexico, va avea premiera mondială pe 26 august, în cinematografe și IMAX, pentru o perioadă limitată.
Publicat
acum 6 zile
pe
17/07/2026

Ghost în videoclipul piesei “Satanized” │ FOTO: captură YouTube
Filmat în cadrul celor două concerte susținute la Palacio de los Deportes din Ciudad de Mexico, în septembrie 2025, “2 Big To Rig” surprinde atmosfera unuia dintre cele mai ambițioase spectacole din istoria Ghost. Producția a fost realizată pe peliculă de 16 mm și include singurele imagini filmate profesionist din cadrul “Skeletour World Tour”, turneu în care utilizarea telefoanelor mobile de către spectatori a fost interzisă.
Pe lângă secvențele din concert, filmul oferă acces în culisele producției și prezintă echipa care a contribuit, seară de seară, la realizarea spectacolelor teatrale caracteristice trupei. Astfel, fanii vor putea descoperi atât energia concertelor live, cât și procesul din spatele uneia dintre cele mai elaborate producții din rockul contemporan.
Proiecții speciale înaintea premierei mondiale
Înainte de lansarea oficială, Ghost organizează o serie de proiecții speciale pe 24 august, în doar cinci orașe din lume:
- Berlin
- Londra
- Los Angeles
- Ciudad de Mexico
- Sydney
Evenimentele vor avea loc în săli IMAX și vor reprezenta proiecții unice,
